Wymiana opon w sezonie letnim i zimowym stała się już pewną oczywistością, choć zazwyczaj kierowcy czekają z tym do ostatniej chwili. Jakie są jednak inne parametry opon, które mają wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy?

  • ciśnienie
  • przeciążenie
  • prędkość

Ciśnienie

Ciśnienie powietrza w oponach powinno być sprawdzane dwa razy w miesiącu. Oprócz bezpieczeństwa i komfortu jazdy parametr ten może mieć wpływ na drogę hamowania, nagrzewanie się opony, a nawet na zużycie paliwa.

Przeciążenie

Każda opona została oznaczona indeksem nośności (91). Pokazuje on maksymalne obciążenie samochodu, które należy uwzględnić, by nie dopuścić do przeciążenia. W przypadku przekroczenia tej wartości może dojść do zbytniego przegrzania się opon oraz do nadmiernego naprężenia.

Prędkość

Oprócz symbolu przeciążenia na oponie można znaleźć również indeks prędkości (W). Prędkość maksymalna, która nie może zostać przekroczona, gwarantuje pewien poziom bezpieczeństwa (oczywiście czymś odrębnym są tu zasady kodeksu ruchu drogowego).


Czy wiesz, że…

Nowe opony powinno zakładać się na oś tylną samochodu, zaś opony bardziej zużyte na oś przednią, ponieważ utrata przyczepności tylnej osi powoduje, że samochód bardzo trudno wyprowadzić z poślizgu.